Şans mı dediniz? Onun adı ANNE…

Yaşam denen girdabın içinde irademizle seçebildiklerimiz vardır bir de seçemediklerimiz.Nerede dünyaya geleceğimiz,kimlerin genlerini taşıyacağımız gibi en hayati mevzular kaderden alın yazımıza kazınan ve varlığımızın özeti olan mihenk taşlarıdır.
İçerisinde şans geçen hiçbir olayda kazancım olmadı bu güne kadar. Kim bilir belki de Rabbim en büyük şansımı doğarken verdiği içindir.Yani gözleri bile gülümseyen bir Baba ve yüce gönüllü bir Anne vererek şans limitimi baştan doldurmuş olmalıydım.
Hayatımı yazsam roman olur derler ya işte onlardan biride benim Annem ve bunu lafın gelişi olanlardan değil yüreğini yakanlardan yola çıkarak demiştir. Yaşadığı zorluklar,kayıplar bir yana üç evladını büyütmek için hayatından vazgeçen bir kadının kızıyım ben.Gülümsemelerin en yakışanıydı Babam ve biz onu vakitsiz kaybettiğimizden bu yana en çok özlediğim şeydir gülümseyen gözleri.Daha 36 yaşında umutları.,hayalleri olan annem acısını kalbine gömerek üç evladına kol kanat germenin çarelerinde kaybolmuştu.Oysa hayatına bir başkasını alabilir ve sorunlarla tek başına uğraşmak zorunda olmayabilirdi.Seçimini bizlerden yana kullandı,yoruldu,düştü,kalktı yine de pes etmedi.Bana da geçmiş olacak ki bu özelliği asla pes etmek nedir bilmeyen bir ruhum vardır.
Merhameti,hoşgörüyü,helal kazanmanın kutsallığını ve daha bir sürü şeyi ondan öğrendim.Ona bir keresinde demiştim ki;Annem seninle gurur duyuyorum çünkü bugüne kadar kimseyle yüksek sesle tartıştığını duymadım.Evet duymadım ve hatta ona kötülük yapmasına rağmen affettiği insanları hayretle izledim.O zamanlar tuhaf gelen ve yadırgadığım ne kadar şey varsa şuan hepsini uyguluyorum.Bana bu kadar iyi nasıl olabiliyorsun diyenlere de çünkü ben iyi bir annenin kızıyım diyorum.
Benim seçmeden kaderimin yolladığı en büyük şansım.cennet kokulum bu yazı senin için…

Dünyada bu kadar acımasızlığın ortasında kanatlarınla sarıp sarmaladığın için,ne zaman yorulsam dinlendiğim omuz olduğun için ve en önemlisi iyi bir insan olmayı öğrettiğin için minnettarım.
Kaç yaşıma gelirsem geleyim senin küçük nazlı kızınım.
Daima seni seven ve varlığına sonsuza dek şükreden…

Yazıyı Paylaş;

Son Yazılarım